<<   04 / 2024   >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Závod požárnické všestranosti

 

 

Závod požárnické všestrannosti  

ODKAZY PRO STAŽENÍ: 

 

Obrázky hasebních látek

Topografické značky

 

VIDEA VÁZÁNÍ UZLŮ:

 

 LODNÍ UZEL      ZKRACOVAČKA    TESAŘSKÝ UZEL    PLOCHÁ SPOJKA     ÚVAZ NA PROUDNICI

 

 

ZÁKLADY TOPOGRAFIE

 

PRO MLADŠÍ KATEGORIE JE URČENO POUZE PRVNÍCH 15 TOPOGR. ZNAČEK.

 

 UZLOVÁNÍ

Způsob vázání

TESAŘSKÝ
• je funkční, pokud jsou na něm dvě celé otočky konce lana (při vázání soutěžící musí třikrát provléci konec lana smyčkou, protože ve skutečnosti první otočení provazu dává dohromady pouze 1/2 otáčky).
PLOCHÁ SPOJKA
• je funkční tehdy, je-li dodržena kresba uzlu tak, jak je uvedena na
ZKRACOVAČKA
• je funkční, pokud při zatažení za volné konce provazu nedojde k rozpadnutí uzlu a k jeho rozvázání. Rozhodčí při hodnocení musí dávat pozor, aby nešetrným zacházením nedošlo při jeho kontrole k rozvázání uzlu.
LODNÍ
• je funkční tehdy, je-li dodržena kresba uzlu tak, jak je uvedena na obrázku.
ÚVAZ NA PROUDNICI
• je funkční, pokud je proveden podle vyobrazení, přičemž: - konec lana je pod koncovkou hadice (nikoliv u hubice proudnice) a zbytek lana vedoucí do sáčku je u hubice proudnice. Lano pro vázání úvazu na proudnici nemusí mít na svém konci oko. Stejně tak se ne hodnotí délka konce lana, vyčnívajícího ze smyčky kolem koncovky hadice. - oka vytvořená na laně kolem spojení hadice a proudnice tvoří liščí smyčku a jsou co nejblíže oběma koncovkám. Maximální možná vzdálenost je 15 cm od čela koncovky (bez ozubu) na hadici (pořadatel zajistí označení této vzdálenosti na hadici – lepicí páskou, čarou apod.). U proudnice se počítá jako správná vzdálenost umístění mezi koncovkou a uzávěrem proudnice. - na konci proudnice je kolem hubice stočena smyčka, která se váže pro udržení svislé polohy proudnice při jejím vytahování lanem. Nezáleží na tom, na kterou stranu je smyčka otočena. Maximální možná vzdálenost je 15 cm od hubice proudnice (pořadatel zajistí označení této vzdálenosti na proudnici – lepicí páskou, čarou apod. – viz obrázek).

 

 

 

ZÁKLADY PRVNÍ POMOCI

Členové hlídky se rozdělí na trojici a dvojici.

1. úkol
Ve trojici provedou na jednom soutěžícím obvaz zraněného kolena třícípým šátkem a přenesou jej na vzdálenost 20 m (pomocí stoličky z lidských rukou). Šátek je nutné nejprve složit dle obrázku. Takto připravený přiložit na ránu (koleno) a upevnit zkřížením vzadu a vytvořením libovolného uzlu vepředu nad ránou nebo na vnější straně končetiny tak, aby uzel nepřekážel zraněnému. Ošetření zranění musí odpovídat předchozímu popisu i po provedení transportu.

2. úkol
Ve dvojici znehybní jeden soutěžící druhému poraněnou horní končetinu pomocí třícípého šátku a doprovodí jej (tzv. živou berlou = nezraněnou horní končetinu položí zraněný ošetřovateli okolo krku dle obrázku, ošetřovatel uchopí zraněného v pase) na určitou vzdálenost. Znehybnění musí být provedeno dle nákresu na obrázku, prsty zraněné ruky musí být pevně fi xovány v šátku, nesmí vyčnívat více než 2 cm. Šátek je za krkem spojen pomocí libovolného uzlu a u loktu je zpevněn buď uzlem, nebo pomocí spínacího špendlíku. Odsun zraněného se provádí na vzdálenost 20 m, přičemž výchozí i cílová místa přesunu mohou být na jednom místě stanoviště disciplíny. Fixace zraněné horní končetiny musí být pevná i po provedení transportu. 

 

 

 

 

 POŽÁRNÍ OCHRANA

1.     Každý člen hlídky si vylosuje jednu grafickou značku technických prostředků PO a přiřadí ji k odpovídajícímu prostředku

 

1 - plnoproudá proudnice 6 - požární automobil např. CAS 25
2 - hadice v kotouči 7 - savice
3 - rozdělovač 8 - sběrač
4 - ruční stříkačka (džberová stříkačka) 9 - přetlakový ventil
5 - sací koš 10 - přenosný agregát např. požární stříkačka

 


2.   každý člen hlídky si vylosuje 1 obrázek a ústně k němu určí jeden vhodný a jeden nevhodný hasební prostředek. Prostředky užité jiným členem družstva se mohou opakovat.

 

 Přenosné hasicí přístroje: 1. vodní 2. práškový 3. pěnový 4. CO² – sněhový 

 

 

Vhodné

 

Obrázek

 

Nevhodné

práškový

motorová vozidla, tuky, mazadla, asfalt, dehet

vodní

vodní

 dřevo, hobliny, piliny, sláma, papír, pevné organické látky, líh

 CO² – sněhový

 

práškový

 

archívy, knihovny, svazky papírů, alkohol, hořlavé kovy a jejich slitiny, textilie

vodní 
pěnový

pěnový
práškový

 

benzín, nafta, olej, laky, barvy, pryž

vodní CO² – sněhový

CO² – sněhový

elektrická zařízení pod napětím, potraviny, telefonní ústředny, jemná mechanika, počítače, videa

 vodní
pěnový